Актуелно

Page: 9

На 1. октомври, во салата „Лисински“ во Загреб, бендот „Нови фосили“ одржа голем славенички концерт  на кој одбележаа 50 години постоење на групата.   Многу добра музика, емоции и прекрасни музички гости ја исполнија славеничката вечер, на која љубителите на нивната песна се потсетија на „ Старите добри времиња“ кога тие како музичка група владееа […]

Комичарот, композитор, актер, пејач и писател, Ненад Јанковиќ, попознат како Д-р Неле Карајлиќ.  легендата на популарната ексју-група „Забрането пушење“ и на култната ТВ-серија „Топ-листа надреалиста“, ги израдува читателите со вториот дел од трилогијата “Солунска 28 – О пријатељству и издаји“.   Имено, по автобиографијата „ Фајронт у Сарајеву“, Д-р Неле го издаде романот „Солунска 28 […]

Во рамките на светската турнеја „Неограничено“, според новиот албум „Неограничено во живо“ (UNLIMITED-GREATEST HITS-LIVE), кросоувер ѕвездата од Германија, Дејвид Гарет ќе ја прослави 10-годишнината од своите кросоувер-изведби и со концерт во Скопје, на 25 септември во А1-арена „Борис Трајковски“.   “Неограничено“ не е само наслов на турнејата: тоа е неговата лична филозофија во животот. Паганини […]

Неодамна започна снимањето на една од најпопуларните емисии за деца „Дајте музика“. Имено, овој едукативно-музички серијал се враќа на малите екрани по речиси три децении. Во копродукција на Македонската радио телевизија и продукцијата „Рифенштал” се снимаат нови епизоди од шоуто, а токму изминатото деноноќие заврши снимањето на првата сезона од оваа реобновена музичка серија за […]

Еко село наречено „Рај во рајот“ е отворено на околу 80 километри од Сараево. Ова прекрасно место е посветено на македонскиот ангел, непpeжалениот наш Тоше Проески. Имено, на неколку места има табли на кои се испишани стихови од неговите песни. Лавина од емоции предизвикува ова прекрасно место за посетителите и секако гест за пофалба за […]

септември 5, 2019

Од 12-ти до 15-ти септември 2019-та, на стадионот на АРМ во Градски парк ќе се одржи Skopje Beer Fest – традиционален гурмански викенд во Скопје со четиридневна, неверојатно богата програма, многу пиво и бесплатен влез за време на целиот фестивал. На повеќе од 30 штандови, посетителите ќе имаат можност да дегустираат повеќе од 80 домашни […]

Првиот училишен ден за клинците и клинцезите во една населба во Бањалука помина навистина интересно и незаборавно. Основното училиште Алекса Шантиќ, си доби шарен полигон кој предизвика насмевки на детските лица. Имено, група креативни ентузијасти со идејниот творец, педагогот на ушилиштето, и секако со подршка на директорката, го насликаа училишниот полигон, шарено и прекрасно за […]

Град Скопје вчера ја објави програма за одбележување на 56 години од катастрофалниот земјотрес. На 26 јули во Градскиот парк ќе се одржи концерт на кој ќе настапат неколку балкански ѕвезди: Влатко Стефановски, Танос Ставридис (најпознатиот грчки accordion (хармоника) музичар), Биља Крстиќ и Биг Бенд. -„26 јули е денот кога се потсетуваме на еден тажен […]

Документарниот филм за музичката легенда Оливер Драгојевиќ „ОЛИВЕРовите 70 – Малата приказна за големиот музичар и неговиот последен концерт“ ќе биде премиерно прикажан на 21 јули, во пулската Арена, во рамки на 66. Филмски фестивал во Пула, а во пресрет на првата годишнина од смртта на истакнатиот хрватски музичар. Филмот го режираа Бранко Дракулиќ и […]

Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски. Заедно со неговиот бенд, „Влатко Стефановски Трио“, ќе ви приредат вечер вредна за паметење. Концертот ќе се одржи утре, 08.06.2019 (Сабота) со почеток во 21:00 часот во прекрасниот и луксузен Комплекс Старо Буре, Кучково. Уште само малку карти се останати!Побрзајте и бидете и […]


[There are no radio stations in the database]