Актуелно

Page: 8

Утре, петок, 22-ри ноември од 20 часот во МКЦ, не очекува второто издание на женскиот фестивал „Од ребро до рокенрол“. Организатор кој би бил друг освен креативец како Александар Ристовски Принц, кој вложи љубов и почит кон сите учесници како и голем труд за да се случи овој настан. Имињата на учесниците оваа година се […]

„Љубојна” најави ( unplugged) акустичен концерт. За прв пат македонската јавност, ќе може да ужива во ваквата изведба на преубавите песни, на 22 декември, во НОБ, во 19,30 часот . Инаку, овој период во медиумскиот етер е актуелен спотот за синглот “Севдо Ле”, кој е последното остварување на “Љубојна”, па така најавениот акустичен концерт е […]

Канадскиот рокер Брајан Адамс, синоќа ја крена на нозе публиката во А1 Арената. Тој и уште само четири музичари на сцената, имаа концерт за кој ќе се зборува уште долго. Во неколкуилјадната публика имаше фанови од сите генерации, кои не се штедеа да ги пеат на глас добро познатите хитови. “Здраво, јас сум Брајан и […]

По концертите на Лени Кравиц, Стинг и Ерос Рамацоти, во Скопје доаѓа и еден од најголемите mainstream артисти на светот, човекот што испеа безброј хитови што и денес со задоволство се слушаат, Брајан Адамс. На денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември, скопјани во A1-арената „Борис Трајковски“ во живо ќе можат да ги слушнат: „Summer […]

„Медена земја“ освои две награди Избор на критиката за документарци во САД, за најдобар прв документарен филм за режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов  и за најпривлечен лик во документарец за протагонистката Атиџе Муратова. Наградите на Американското здружение на критичарите беа доделени синоќа на гала вечер во Бруклин, Њујорк и се сметаат за најточно предвидување на номинациите […]

Легендарните „Парни Ваљак“ или балканските „Rolling Stones“, со прекрасен концерт во „ Штарк арена“, ја воодушевија белградската публика на 9 ноември и со тоа „старите волци“ докажаа дека не живеат на стара слава. Новиот албум „Вријеме“ и песните на него, како и добро познатите стари хитови на „Ваљак“,  „Све још мирише на њу“, „Јесен у […]

Вчеравечер, 28 октомври, во 19 часот и 15 минути, на „ТВ 24“ почна да се емитува „Гласна куќа“, првата тинејџерска ситком-серија, во продукција на КМК продукција, заедно со Актерската школа на Весна Петрушевска. Сценариото е на Димитар Банов, а режијата е на Петрушевска. Серијата е плод на работата на првата генерација ученици во актерската школа […]

Вторник, 6,25 часот, 16 октомври 2007 година. Тоа утро се случи нешто што никако не смееше да се случи !!! Тоа утро неповторливо им го измени животот на сите оние што барем еднаш го имаа слушнато гласот на македонскиот славеј. Тоа злокобно утро, на 16-ти октомври загина македонската музичка ѕвезда Тоше Проески, во тешка сообраќајна […]

Од денес, па во наредните три дена, 10, 11 и 12 октормври, центарот на сите случувања ќе биде градот Штип. Имено, во Ценатарот за култура „Ацо Шопов“ ќе се одржи 34 – тото издание на Фестивалот за музика „Макфест“, на кој ќе се изведат 30 композиции. Во финалето ќе влезат 20 композиции, а организаторорите посочија […]

Најголемата актуелна хрватска пејачка ѕвезда, Петар Грашо,ќе одржи концерти и во Скопје. Иако насекаде во регионот Петар Грашо настапува во најголемите сали, организаторите се одлучија за два ексклузивни и интимни концерта во Македонската филхармонија. Концертите ќе се одржат на 13 и 14 декемвври со почеток во 20 часот. Да потсетиме -хрватскиот пејач Петар Грашо беше […]


[There are no radio stations in the database]