Актуелно

Page: 7

Жељко Јоксимовиќ на 20-ти април, одржа концерт пред Градското собрание во Белград, а притоа на сите им порача да останат дома и дека можат да го гледаат и на ТВ и на Интернет. Тој, со преносот во живо, ги воодушеви своите фанови и тоа на вториот ден од Велигден, кога е и неговиот роденден. Со овој […]

Здравко Чолиќ, најголемата пејачка легенда во поранешна Југославија, овие денови ги поминува во изолација во еден дел од семејната куќа. Имено тој веќе има 68 години, а неговите две ќерки тинејџерки, Уна и Лара, пред да пристигне корона вирусот во Србија, редовно оделе на училиште, а постарата Лара често патувала и надвор од земјата, така […]

Колку е важно овие денови да седиме дома, да се заштитиме и да останеме здрави, но колку е важно исто така и едни со други да се мотивираме и со песна да се потсетуваме за почитување на препораките. Токму тоа го направија и две девојки од Тетово. Имено, благодарејќи на социјалните мрежи гледаме видеа  и навистина […]

„Еве песна за вечерите во самоизолација“, вели Дарко Рундек на својот ФБ профил најавувајки ја новата песна. -Се вика „Внатрешен глас“, а би можела да се вика и „Covid, Covid Night“. Погодна е за слушање во карантинот. Останете дома, иако пролетта не мами. Меланхолијата е мајка на радоста – напиша Рундек во ФБ-промоцијата на новата […]

Што да се прави денес? Чистење? Пффф! Фитнес? Пхфф! А, двете во едно? Северина на нејзиниот Инстаграм live СеВеТеВе открива како ја одржува фомата во четири ѕида во видеото што би можело да биде насловено „Пепелашка“ или „Домаќинка, ама сигурно не очајна“. Секоја вечер во 20,30 Севетеве на Инстаграм. View this post on Instagram Kako […]

Заглавени се во домашен карантин, ама тоа не ги спречува да музицираат заедно. Националниот оркестар на Франција ја постираше на Јутјуб својата изведба на „Болеро“ од Морис Равел – снимена со почитување на мерките за социјално дистанцирање. И Франција живее со рестрикции на движењето и јавните собири во настојување да се успори ширењето на коронавирусот, […]

Соул-пејачот Бил Витерс почина на 81-годишна возраст од срцеви проблеми, на кои со години им се спротиставуваше. -Тој имаше срце што правеше мостови меѓу поезијата и музиката, зборуваше искрено со луѓето и ги поврзуваше. Неговата музика засекогаш му припаѓа на светот. Во овој тежок момент, се молиме неговата музика да им пружи утеха и забава […]

Раде Шербеџија мина 14 дена изолација во Риека, а сега од новата изолација во гратчето Фажана, на Истра, далеку, како што вели самиот, од неговата Ленка (Ленка Удовички, режисерка и сопруга на Шербеџија), а по нејзино убедување, секоја ноќ, точно во 22 часот, рецитира live поезија на својот ФБ профил. -Изгледа дека морам уште малку […]

  Протестната песна „Бела чао“, која стана своевидна химна на поддршка во глобалната борба ПРОТИВ коронавирусот има и своја еко-варијанта ПРО планетата. Сè повеќе истражувања потврдуваат дека тоа е практично иста битка и дека појавата на новите непознати вируси се одговор на планетата, која човештвото секојдневно ја загрозува со својот непромислен и неумерен развој и […]

Светот е на пауза, се стои, сите се во изолација, концертите и другите јавни настапи се откажани. Но, социјалните мрежи, кои станаа глобална сцена, покажуваат како сите настојуваат да останат, барем некако за време на оваа глобална пауза, во контакт со својата професија и со своите колеги. Во серијата музички снимки кои ги прават музичарите […]


[There are no radio stations in the database]