Актуелно

Page: 7

На 1 февруари во Македонската филхармонија концерт ќе одржи „Љубојна“. Многу нова музика аранжирана и оркестрирана од Џијан Емин. “Ексклузивно и единствено музичко доживување со “Љубојна” и Македонската филхармонија исполнето со многу нова музика аранжирана и оркестрирана под палката на врвниот Џијан Емин! 01.02.2019 во 20:00ч, Македонска филхармонија. Во исчекување на ново концертно дружење со […]

На 25 јануари со низа манифестации во Крушево ќе се одбележи 38-от роденден на нашата легенда Тоше Проски. Поп пејачката Елена Ристеска по тој повод ќе настапи и ќе испее неколку песни во Спомен куќата на Тоше Проски во Крушево. И изминатите години со најразлични манифестации, промоции на необјавени песни, концерти, хуманитарни акции, уметнички изложби […]

Со изложба на уметнички фотографии „Маски и асоцијации“ од авторот Анастас Ќушкоски утре, 12-ти јануари, започнува програмата на годинешниот Карневал во Вевчани. Музичката програма оваа вечер ќе биде отворена со настапот на рок групата Културно Уметнички Работници, по што ќе следи настапот на македонскиот музички великан, групата Архангел. Истата вечер, Вевчани ќе биде домаќин и […]

На почетокот од годинава македонската планинарка и алпинистка, Илина Арсова се искачи на врвот Пунџак Џаја, Карстната пирамида (4.884 метри), кој се наоѓа во Папуа, Индонезија и е највисок врв на континентална Австралија. Од портфолиото на врвови меѓу Еверст, Аконкагва, Мек Кинли, Монт Блан, Елбрус, Килиманџаро, останува уште врвот на најстудениот континент, ледениот Антартик. Таму […]

Нашиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски, минатиот викенд беше дел од концертот „Сè што ви треба е љубов “, на кој настапи и хрватската свезда Џибони. Освен што публиката уживаше во хитовите на врвните музичари,  на изненадување на сите, следеше претставувањето на  Јан Стефановски, синот на Влатко, кој својот татко го придружуваше на тапани. Јан дојде […]

  Прв проглас од нашата најпопуларна манифестација ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА РАДИО БУБАМАРА го обзнанува слоганот за претстојното издание на ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА, кој гласи: ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ!!! Драги наши ОТРУЕНИ и ЗАПОСТАВЕНИ граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме […]

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонскиот драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор. „Горан беше неверојатен човек и неверојатен предавач, па дали има подобар начин да му оддадеме чест, од тоа што ќе ја именуваме новата зграда по него“, стои […]

Серијата “Преспав” е хит во Македонија подолго време, односно веќе трета година. Екипата која работи на овој проект вклучува исклучително талентирани поединци кои ѝ се добро познати на македонската јавност. Снимањето на третата сезона е завршено, а ќе почне да се емитува на 17ти декември на МТВ1. Пред емитувањето на третата сезона, претставена е нивната […]

„Јаболки и круши за уметнички души“, акустичниот кабаре концерт на Мијата ни покажа и докажа дека Скопје умее да препознае уметност. Беше вистинско уживање за публиката да се слуша 90 минути авторска музика, зашто сите дела, вклучувајќи ги и рецитациите, се дело токму на Мијата. Камерната сала на Македонската филхармонија создаде идеална акустика за песните, повеќето […]

На 29-ти ноември, во преполната и распродадена „Дансинг Сала“ во Младинскиот Културен Центар во Скопје, публиката на Таксират фестивал имаше исклучителна можност да биде дел од фантастичниот концерт на една од најголемите музички легенди во регионов, д-р Неле Карајлиќ. Извонредниот мултимедијален уметник настапи во Скопје по речиси 25 години од неговиот последен концерт кај нас, […]


[There are no radio stations in the database]