Актуелно

Page: 6

Пандемијата на коронавирус промени бројни планови и откажа многу манифестации оваа година, а една од нив е „Евровизија“. Наместо евровизискиот фестивал во Ротердам, синоќа, 16 мај, кога требаше да се одржи финалето на 65-от Евросонг, се одржа специјално-алтернативно шоу „Eurovision: Europe Shine A Light“, именувано по победничката песна „ Love shine a light“ од 1997 […]

  Славни личности, вклучувајќи ги Мадона и Роберт де Ниро, и научници, меѓу кои и неколкумина нобеловци, по завршувањето на карантинот, предизвикан од корона-ситуацијата, бараат радикална промена на светот а не враќање кон нормалата. Холивудските ѕвезди Кејт Бланшет, Џејн Фонда, Марион Котијард и Моника Белучи ги додадоа своите потписи во отвореното писмо објавено во францускиот […]

Вчерашниот ден, 12 мај, беше денот кога требаше да се одржи првото полуфинале на натпреварот за песна на Евровизија во Ротердам. Бидејќи, годинашниот Евросонг е откажан поради пандемијата на корона вирусот, Европската радиодифузна унија, со цел да им оддаде почит на годинешните несудени учесници, синоќа од 21 часот,на ЈуТјуб, го емитуваше првиот дел од шоуто, […]

Легендата на рокенролот, американскиот музичар-пејач, пијанист и композитор, Литл Ричард, почина на 87-годишна возраст, јавуваат светските медиуми. Синот на музичарот, Дени Пениман ја потврди информацијата за смртта на неговиот татко. Литл Ричард се смета за еден од оснавчите на рокенролот. Се здобил со светска слава по неколку синглови како“Tutti Frutti”, “Long Tall Sally”, “She’s Got […]

Пејачката Олгица Христовска, заедно со група музичари, а предводени од диригентот Љупчо Мирковски се збогуваа со својот пријател Драган Вучиќ со видео за песната „Свирете ја зајди, зајди“. „Твојата музика никогаш нема да зајде“ порачаа пријателите на Вучиќ. Инаку, песната која стана безвременски хит, ја компонираше токму Драган Вучиќ  во далечната 1992, за Олгица Христовска, […]

Македонскиот кантавтор, пејач и водител Драган Вучиќ денеска почина на Инфективна клиника во Скопје на 65-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја потврдил синот, Мартин Вучиќ. Претпоставка е дека коранавирусот бил кобен за нашиот кантавтор. Драган е роден во Скопје 1955 година. Зад себе остави бројни поп и фолк хитови како што се „Свирете ја Зајди […]

Александар Митевски и Драган Спасов Дац, секојдневно ни покажуваат дека нивната креативност нема граници, секојдневно со нивните карантински изведби на социјалните мрежи не развеселуваат со нивните настапи, и секако пријатно сме сите изненадени од изборот на стари песни евергрини, преработки, дуети и комбинации со повеќе луѓе, носталгија и спомени…. Карантинското дуо и вчера најави дружење […]

Нашиот еминентен тенор Благој Нацоски, кој ги освојува сцените на најпрестижните оперски сцени во светот од самиот почеток на неговата кариера, во овој тежок период кога целиот свет се бори со пандемијата од корона вирусот, ги разнежнува срцата на сите нас со неговите, како што самиот вели, музички прегратки. Овој пат ја изведува македонската легендарна […]

Под мотото #ОстаниДома, нашиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски, заедно со група од врвни македонски артисти, меѓу кои: Калиопи, Тамара, Весна Гиновска Илкова, Симон Трпчески, Андријана Јаневска, Ленче и Горан Кукиќ, Игор Џамбазов, Бени, Алкесандар Митевски и Драган Спасов-Дац, Вера од „Љубојна“, Влатко Лозановски, Пере од „Нокаут“, Миле Кузмановски и Васил Зафирчев, ги соединија своите гласови и позитивни […]

Глобалниот виртуелен концерт под назив „Еден свет: Заедно дома“ (One World: Together At Home), кој го организираше популарната американска ѕвезда Лејди Гага во соработка со СЗО и организацијата Global Citizen, собра 127 милиони долари, сума која ќе биде донирана за поддршка на здравствените работници кои се на првата линија во борба против коронавирусот. „One World: […]


[There are no radio stations in the database]