Актуелно

Page: 5

  Прв проглас од нашата најпопуларна манифестација ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА РАДИО БУБАМАРА го обзнанува слоганот за претстојното издание на ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА, кој гласи: ДА СЕ ПРЕДАДЕМЕ!!! Драги наши ОТРУЕНИ и ЗАПОСТАВЕНИ граѓани, доколку сè уште верувате дека има останато некој нормален во нашата држава – доаѓа денот кога можеме да се собереме […]

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонскиот драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор. „Горан беше неверојатен човек и неверојатен предавач, па дали има подобар начин да му оддадеме чест, од тоа што ќе ја именуваме новата зграда по него“, стои […]

Серијата “Преспав” е хит во Македонија подолго време, односно веќе трета година. Екипата која работи на овој проект вклучува исклучително талентирани поединци кои ѝ се добро познати на македонската јавност. Снимањето на третата сезона е завршено, а ќе почне да се емитува на 17ти декември на МТВ1. Пред емитувањето на третата сезона, претставена е нивната […]

„Јаболки и круши за уметнички души“, акустичниот кабаре концерт на Мијата ни покажа и докажа дека Скопје умее да препознае уметност. Беше вистинско уживање за публиката да се слуша 90 минути авторска музика, зашто сите дела, вклучувајќи ги и рецитациите, се дело токму на Мијата. Камерната сала на Македонската филхармонија создаде идеална акустика за песните, повеќето […]

На 29-ти ноември, во преполната и распродадена „Дансинг Сала“ во Младинскиот Културен Центар во Скопје, публиката на Таксират фестивал имаше исклучителна можност да биде дел од фантастичниот концерт на една од најголемите музички легенди во регионов, д-р Неле Карајлиќ. Извонредниот мултимедијален уметник настапи во Скопје по речиси 25 години од неговиот последен концерт кај нас, […]

Драга Калина Внуко моја, Ти пишувам писмо во првите часови по твоето раѓање,пред Коледе,во очи на Новата година,во дните на зимската краткодневица,најкратките денови во годината,кога сонцето запира зачудено,речиси паднато во бездна,пред одеднаш чудесно пак да реши да крене глава и да тргне угоре,како обновено божество на светлоста. Со радост во срцето те поздравувам и брзам […]

На 66-годишна возраст, по кратко боледување, во Велика Британија, почина познатиот македонски драматург Горан Стефановски. Последните години од својот живот ги помина во Велика Британија, во близина на Лондон, од каде што  стаса и веста за неговата смрт. Стефановски е роден во Битола во 1952 година, завршил Филолошки факултет во Скопје, на катедрата по англиски […]

На 30-ти ноември (петок) од 20 чаот, во Камерната Сала на Македонската Филхармонија, Мијата ќе одржи акустичен кабаре концерт под наслов “Јаболки и круши за уметнички души”. Овој концерт е симбиоза на музика и театар и ќе ги исполни сите сетила на публиката, а ја издвојува Мијата како мултиталентиран артист која успева да раскаже приказна […]

По 20 години легендата се враќа на сцена и доаѓа во Скопје со концерт за отворањето на јубилејниот ТАКСИРАТ #20, Д-р НЕЛЕ КАРАЈЛИЌ на 29-ти ноември, во МКЦ! Долгата пауза од сценските настапи ја прекина годинава со турнеја во Канада и С.А.Д., па следуваше и неодамнешниот, спектакуларен концерт во Белград, а оваа зима на наше […]

Каролина Гочева и сестрите Тамара Тодевска и Тијана Дапчевиќ се македонските изведувачи кои ќе настапат на концертот посветен на Тоше Проески закажан на 2 ноември во ВИП Арената „Борис Трајковски“. Учеството на шоуто кое ќе започне во 20 часот го потврдиле и Јелена Томашевиќ, Бојан Маровиќ, Сергеј Четковиќ, Борис Новковиќ, Владо Калембер, Ања Рупел и […]


[There are no radio stations in the database]