Актуелно

Page: 5

Актери, фудбалери, политичари, кошаркари…. Многу славни личности потклекнаа пред новиот вирус, давајќи личен пример со какво однесување се помага во спречувањето на натамошното ширење на актуелната здравствена закана „Здраво, луѓе! Рита и јас сме во Австралија, се почувствуваме истоштено, се тестиравме на корона вирус и тестовите се покажаа позитивни! Сега сме во изолација“. Вака актерот […]

Андре Риу, холандскиот „крал на валцерот” и човекот кој овозможи класичната музика да е достапна за сите, заедно со својот оркестар „Јохан Штраус”, во ноември повторно ќе настапи во Скопје како дел од својата светска турнеја. „Јас и мојот оркестар сме многу радосни за повторното гостување во Скопје во склоп на нашата светска турнеја. Концертот […]

Вкупно 27 награди беа поделени на вчерашната, 23. Златна бубамара на популарноста. Инклузивна танцова претстава – Пепелашка-Еурека Најпопуларна детска ТВ емисија – Дајте музика Песна за век и векови – На Велигден (Џина Папас Џокси) Пејачка на годината – Тамара Тодевска Хит на годината – Proud (Тамара Тодевска) Спортски подвиг – Илина Арсова (7 врвови) […]

Уште едно спектакуларно издание на Златната Бубамара на популарноста е зад нас. Бидејќи смеењето го јакне имунитетот, сите учесници и гледачи на 23. издание на Златната бубамара, по синоќешната манифестација, се чувствуваат спремни за битка со сите наши вируси – од сезонски грип и ковид 19 до актуелните политички болести. Во присуство на многу популарни […]

Пејачот Ѓорѓи Желчески од легендарното дуо Селимова-Желчески, почина вчера во Белград на 82 годишна возраст. Ѓорѓи Желчески беше дел од легендарното дуо Селимова-Желчески, со долга успешна 60-годишна естрадна кариера, најпознати по нивната маестрална изведба на народните песни: “Елено, ќерко”, “Бело лице љубам јас”, “Врати ми се, љуби ме”, “Брала мома капини” итн… Инаку, 2016-та година, Ѓорѓи […]

Кавалџијата Ангеле Димовски, еден од најпознатите во традицијата на македонската музика, е овогодишен добитник на Златна Бубамара за животно дело. Роден е 1948 во музичко семејство, во кое се негувало свирењето на кавал, гајда, зурла и тапан. Повеќе од пет децении Димовски е вклучен во широк опсег музички активности. 40 години поминал во РТС како […]

Талентираната Били Ајлиш, вчеравечер на големиот спектакл Brit Award, за првпат во живо ја изведе нејзината нова песна „No Time to Die“, која ќе биде новата песна во филмот за Џејмс Бонд. Во придружба на оркестар, со брат ѝ на клавијатури, Били пред многубројната публика беспрекорно ја отпеа„No Time to Die“, на што присутните не […]

Убава вест за сите љубители на добрата забава и чистиот воздух , Ве известуваме дека продажбата на еден дел од билетите за 23 издание на Златна бубамара на популарноста  , оваа година започнува утре, 13 февруари во точно 12 часот преку продажната мрежа на МК Тикетс. Сите заинтересирани можат да купат билети на следниот ЛИНК.

Годинешните награди Оскар, 92-рото доделување на најпознатата филмска награда, приредија повеќе изнанадувања! Македонскиот документарен филм „Медена земја“ не освои Оскар во двете категории во кои беше нoминиран, но петчлената авторска екипа и пчеларската кралица Атиџе, кои ја внесоа македонската кинематографија во елитата на Оскарите – режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, снимателите Фејми Даут и […]

Радио Бубамара  го обзнани новиот постер за 23 издание на нашата најпопуларна и најочекувана  манифестација „Златна бубамара на популарноста“, кој го изработи познатиот илустратор  Ивица Спасовски  кој исто така и во 2013 година го изработи постерот од 16 издание.   Во духот на слоганот за оваа година  „Нема Правда , има Бубамара“ постерот на  23 […]


[There are no radio stations in the database]