Актуелно

Page: 3

Што да се прави денес? Чистење? Пффф! Фитнес? Пхфф! А, двете во едно? Северина на нејзиниот Инстаграм live СеВеТеВе открива како ја одржува фомата во четири ѕида во видеото што би можело да биде насловено „Пепелашка“ или „Домаќинка, ама сигурно не очајна“. Секоја вечер во 20,30 Севетеве на Инстаграм. View this post on Instagram Kako […]

Заглавени се во домашен карантин, ама тоа не ги спречува да музицираат заедно. Националниот оркестар на Франција ја постираше на Јутјуб својата изведба на „Болеро“ од Морис Равел – снимена со почитување на мерките за социјално дистанцирање. И Франција живее со рестрикции на движењето и јавните собири во настојување да се успори ширењето на коронавирусот, […]

Соул-пејачот Бил Витерс почина на 81-годишна возраст од срцеви проблеми, на кои со години им се спротиставуваше. -Тој имаше срце што правеше мостови меѓу поезијата и музиката, зборуваше искрено со луѓето и ги поврзуваше. Неговата музика засекогаш му припаѓа на светот. Во овој тежок момент, се молиме неговата музика да им пружи утеха и забава […]

Раде Шербеџија мина 14 дена изолација во Риека, а сега од новата изолација во гратчето Фажана, на Истра, далеку, како што вели самиот, од неговата Ленка (Ленка Удовички, режисерка и сопруга на Шербеџија), а по нејзино убедување, секоја ноќ, точно во 22 часот, рецитира live поезија на својот ФБ профил. -Изгледа дека морам уште малку […]

  Протестната песна „Бела чао“, која стана своевидна химна на поддршка во глобалната борба ПРОТИВ коронавирусот има и своја еко-варијанта ПРО планетата. Сè повеќе истражувања потврдуваат дека тоа е практично иста битка и дека појавата на новите непознати вируси се одговор на планетата, која човештвото секојдневно ја загрозува со својот непромислен и неумерен развој и […]

Светот е на пауза, се стои, сите се во изолација, концертите и другите јавни настапи се откажани. Но, социјалните мрежи, кои станаа глобална сцена, покажуваат како сите настојуваат да останат, барем некако за време на оваа глобална пауза, во контакт со својата професија и со своите колеги. Во серијата музички снимки кои ги прават музичарите […]

Затворени во домовите, сеприсутни на социјалните медиуми – славните ширум светот преземаат разни донаторски иницијативи за да помогнат во справувањето со корона-кризата. Актерот Рајан Рејнолдс сподели смешно видео во кое се потсмева со славните личности кои се чувствуваат многу важни за избегнување на кризата – после лекарите, медицинските сестри, пожарникарите, полицијата… и уште 400 други […]

    Ако вицовите се показател за состојбата на колективниот дух, тогаш духот среде корона-кризава – добро ни се држи. 20 дена по официјалното суспендирање на сите јавни собири и по сеопштата препораката „седи си дома“, јавниот простор стежна од нови вицови, мемиња, шеги и останати зафрканции, инспирирани од оваа состојба на „застанато време“. Во […]

    „Rinascerò, Rinerai“ e дело на група музичари од Бергамо, создадена како поддршка на итноста од справување со корона-кризата во Италија, една од најпогодените земји во светот, и уште поконкретно во градот Бергамо, драматично засегнат од ковид-19. Сите авторски парава од даунлодирање и емитување на песната се донација за болницата „Папа Џовани XXIII“ во […]

    Познатата италијанска писателка Франческа Меландри, која поради епидемијата со коронавирусот, веќе три недели е во карантин во Рим, напиша „писмо од иднината, наменето за драгите колеги Европјани“, опишувајќи ги емоциите, со кои ќе бидат преплавени во неделите што доаѓаат.   Ви пишувам од Италија, што значи од вашата иднина. Ние сме таму каде […]


[There are no radio stations in the database]