Актуелно

Page: 2

Пејачката Олгица Христовска, заедно со група музичари, а предводени од диригентот Љупчо Мирковски се збогуваа со својот пријател Драган Вучиќ со видео за песната „Свирете ја зајди, зајди“. „Твојата музика никогаш нема да зајде“ порачаа пријателите на Вучиќ. Инаку, песната која стана безвременски хит, ја компонираше токму Драган Вучиќ  во далечната 1992, за Олгица Христовска, […]

Македонскиот кантавтор, пејач и водител Драган Вучиќ денеска почина на Инфективна клиника во Скопје на 65-годишна возраст. Веста за неговата смрт ја потврдил синот, Мартин Вучиќ. Претпоставка е дека коранавирусот бил кобен за нашиот кантавтор. Драган е роден во Скопје 1955 година. Зад себе остави бројни поп и фолк хитови како што се „Свирете ја Зајди […]

Александар Митевски и Драган Спасов Дац, секојдневно ни покажуваат дека нивната креативност нема граници, секојдневно со нивните карантински изведби на социјалните мрежи не развеселуваат со нивните настапи, и секако пријатно сме сите изненадени од изборот на стари песни евергрини, преработки, дуети и комбинации со повеќе луѓе, носталгија и спомени…. Карантинското дуо и вчера најави дружење […]

Нашиот еминентен тенор Благој Нацоски, кој ги освојува сцените на најпрестижните оперски сцени во светот од самиот почеток на неговата кариера, во овој тежок период кога целиот свет се бори со пандемијата од корона вирусот, ги разнежнува срцата на сите нас со неговите, како што самиот вели, музички прегратки. Овој пат ја изведува македонската легендарна […]

Под мотото #ОстаниДома, нашиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски, заедно со група од врвни македонски артисти, меѓу кои: Калиопи, Тамара, Весна Гиновска Илкова, Симон Трпчески, Андријана Јаневска, Ленче и Горан Кукиќ, Игор Џамбазов, Бени, Алкесандар Митевски и Драган Спасов-Дац, Вера од „Љубојна“, Влатко Лозановски, Пере од „Нокаут“, Миле Кузмановски и Васил Зафирчев, ги соединија своите гласови и позитивни […]

Глобалниот виртуелен концерт под назив „Еден свет: Заедно дома“ (One World: Together At Home), кој го организираше популарната американска ѕвезда Лејди Гага во соработка со СЗО и организацијата Global Citizen, собра 127 милиони долари, сума која ќе биде донирана за поддршка на здравствените работници кои се на првата линија во борба против коронавирусот. „One World: […]

Жељко Јоксимовиќ на 20-ти април, одржа концерт пред Градското собрание во Белград, а притоа на сите им порача да останат дома и дека можат да го гледаат и на ТВ и на Интернет. Тој, со преносот во живо, ги воодушеви своите фанови и тоа на вториот ден од Велигден, кога е и неговиот роденден. Со овој […]

Здравко Чолиќ, најголемата пејачка легенда во поранешна Југославија, овие денови ги поминува во изолација во еден дел од семејната куќа. Имено тој веќе има 68 години, а неговите две ќерки тинејџерки, Уна и Лара, пред да пристигне корона вирусот во Србија, редовно оделе на училиште, а постарата Лара често патувала и надвор од земјата, така […]

Колку е важно овие денови да седиме дома, да се заштитиме и да останеме здрави, но колку е важно исто така и едни со други да се мотивираме и со песна да се потсетуваме за почитување на препораките. Токму тоа го направија и две девојки од Тетово. Имено, благодарејќи на социјалните мрежи гледаме видеа  и навистина […]

„Еве песна за вечерите во самоизолација“, вели Дарко Рундек на својот ФБ профил најавувајки ја новата песна. -Се вика „Внатрешен глас“, а би можела да се вика и „Covid, Covid Night“. Погодна е за слушање во карантинот. Останете дома, иако пролетта не мами. Меланхолијата е мајка на радоста – напиша Рундек во ФБ-промоцијата на новата […]


[There are no radio stations in the database]