Актуелно

Page: 11

Шер доби улога во продолжението на култниот мјузикл „Мама миа“,а исто така  даде свој придонес и за саундтракот што ќе пристигне на 13 јули. Имено, заедно со актерот Енди Гарсија, таа сними своја верзија на еден од популарните хитови на АББА – „Фернандо“, кој воедно е и најавен сингл за саундтракот. Овој втор дел на „Мама миа“го носи насловот „Мама миа, почнуваме […]

Годинава на Бит Фест во Битола, доаѓа еден од најпознатите хрватски и балкански музичари, Дадо Топиќ. Имено,на 4 јули во пациото на Завод и музеј ќе се одржи Рок симфонијата на Камерниот оркестар Битола со кој ќе настапи легендарниот Дадо Топиќ. Дел од ова 12. издание на фестивалот ќе биде и познатата светска музичка група […]

Репрезентацијата на Хрватска оствари една од своите најголеми победи во историјата. Во второто коло од Светското првенство во Русија ја совлада фаворизираната Аргентина предводена од Лионел Меси со 3:0 и уште сега обезбеди пласман во осминафиналето. Убедливиот триумф предизвика ерупција од воодушевување низ целата држава која во овој период е преплавена и со странски туристи. […]

Оваа година главни ѕвезди на големата сцена на Плоштадот Гоце Делчев – Битола во рамките на фестивалот “Битола Отворен град 2018” се култниот белградски алтернативен рок бенд “С.А.Р.С”. На големиот музички концерт ќе настапат и бендовите „THE PRODIGY live tribute band” од Белград и “FUNK SHUI” од Скопје. Групите ќе настапат во четврток на 28 […]

Една од најважните светски уметници на современата доба, револуционерната музичка икона, супермодел и филмска ѕвезда, вистински бесмртната – една, единствена и неповторлива Грејс Џонс доаѓа ова лето на фестивалот Егзит во Нови Сад. На сцената на фестивалот, таа ќе им покаже на сите дека уште пред Мадона, Лејди Гага и Ријана, прва ја воведе авангардната […]

Од денес, 18 јуни до 24 јуни во населбата Аеродром, Скопје, ќе се одржи 5. издание на меѓународниот театарски фестивал „Гола Месечина“. Во конкуренција за награди се шест претстави, од кои три се претстави на македонските професионални театри, а другите три се претстави на странски театри, соопшти селекторот на фестивалот, актерот и режисер Роберт Ристов. […]

Најголемиот фудбалски светски спектакл ќе трае еден месец од денес,14 јуни до 15 јули. Веќе се е подготвено и се одбројува пред самиот почеток. Според протоколот британскиот пејач Роби Вилијамс ја доби честа да пее на церемонијата на отворањето на Светското првенство во Русија, на стадионот „Лужники“ веднаш пред натпреварот помеѓу домашната селекција и Саудиска […]

Објавена е официјалната химна на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи во Русија. Песната се вика “Live It Up”, а ја изведува познатиот холивудски актер Вил Смит, албанската пејачка од Косово Ера Естрефи и колумбискиот музичар Ники Џем. Спотот започнува со мотивирачкиот цитат „каде што има единство, секогаш има и победа“, после што […]

Град Скопје и Градски летен парк го најавуваат најголемото „Квин симфони шоу!“ на 22 јуни во Скопје. Настапуваат: „QUEEN REAL TRIBUTE“, оркестарот на Македонската филхармонија и Хорот на Македонската опера и балет под диригентство на Милош Јовановиќ (Србија). Еден од најдобрите светски „Квин“ трибјут бендови, со специјални аранжмани за оркестар и хор, ќе ги изведе […]

Македонскиот филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески вчеравечер се прикажуваше на отворено во Градскиот парк во Скопје. На настанот се собраа околу 6 илјади посетители кои го проследија филмот, а дел од нив го гледаат и по неколку пати. Тоа покажува дека филмот кој и во светски рамки привлече внимание, кај нас сè уште останува […]


[There are no radio stations in the database]