Актуелно

Page: 10

Хрватска и Данска одиграа натпревар со луда завршница по која се радуваа Хрватите. Мечот беше полн со емоции , а во огромна доза ги имаше и во коментарот на доајенот на хрватското и југословенско коментаторство, Драго Ќосиќ. Натпреварот отиде во пенали, а тие беа исто така драматични како и завршетокот на продолженијата,а слушнете и како […]

Обожавателите на Симпсонови се уверени дека култната серија го предвидела финалето на Светското првенство во Русија. На интернет се појави краток исечок од една епизода од Симпсонови во која семејството гледа најава за финалето на еден спортски натпревар. Барт е лут на таткото Хомер бидејќи никогаш не ги однел на голем фудбалски натпревар, а на […]

Од 12 до 15 јули, Прилеп по 16-ти пат ќе биде домаќин на фестивалот на скарата и пивото “Пивофест 2018”. На фестивалската сцена оваа година ќе настапат: Четврток (12.07.2018): Дани, Тони Зен и Кирил Џајковски Петок (13.07.2018): Дарио, Ван Гог, Црвена Јабука и Моссел Сабота (14.07.2018): Фортисимо Бенд и Гоце Чоки, Некст Тајм, Џенан Лончаревиќ […]

Шер доби улога во продолжението на култниот мјузикл „Мама миа“,а исто така  даде свој придонес и за саундтракот што ќе пристигне на 13 јули. Имено, заедно со актерот Енди Гарсија, таа сними своја верзија на еден од популарните хитови на АББА – „Фернандо“, кој воедно е и најавен сингл за саундтракот. Овој втор дел на „Мама миа“го носи насловот „Мама миа, почнуваме […]

Годинава на Бит Фест во Битола, доаѓа еден од најпознатите хрватски и балкански музичари, Дадо Топиќ. Имено,на 4 јули во пациото на Завод и музеј ќе се одржи Рок симфонијата на Камерниот оркестар Битола со кој ќе настапи легендарниот Дадо Топиќ. Дел од ова 12. издание на фестивалот ќе биде и познатата светска музичка група […]

Репрезентацијата на Хрватска оствари една од своите најголеми победи во историјата. Во второто коло од Светското првенство во Русија ја совлада фаворизираната Аргентина предводена од Лионел Меси со 3:0 и уште сега обезбеди пласман во осминафиналето. Убедливиот триумф предизвика ерупција од воодушевување низ целата држава која во овој период е преплавена и со странски туристи. […]

Оваа година главни ѕвезди на големата сцена на Плоштадот Гоце Делчев – Битола во рамките на фестивалот “Битола Отворен град 2018” се култниот белградски алтернативен рок бенд “С.А.Р.С”. На големиот музички концерт ќе настапат и бендовите „THE PRODIGY live tribute band” од Белград и “FUNK SHUI” од Скопје. Групите ќе настапат во четврток на 28 […]

Една од најважните светски уметници на современата доба, револуционерната музичка икона, супермодел и филмска ѕвезда, вистински бесмртната – една, единствена и неповторлива Грејс Џонс доаѓа ова лето на фестивалот Егзит во Нови Сад. На сцената на фестивалот, таа ќе им покаже на сите дека уште пред Мадона, Лејди Гага и Ријана, прва ја воведе авангардната […]

Од денес, 18 јуни до 24 јуни во населбата Аеродром, Скопје, ќе се одржи 5. издание на меѓународниот театарски фестивал „Гола Месечина“. Во конкуренција за награди се шест претстави, од кои три се претстави на македонските професионални театри, а другите три се претстави на странски театри, соопшти селекторот на фестивалот, актерот и режисер Роберт Ристов. […]

Најголемиот фудбалски светски спектакл ќе трае еден месец од денес,14 јуни до 15 јули. Веќе се е подготвено и се одбројува пред самиот почеток. Според протоколот британскиот пејач Роби Вилијамс ја доби честа да пее на церемонијата на отворањето на Светското првенство во Русија, на стадионот „Лужники“ веднаш пред натпреварот помеѓу домашната селекција и Саудиска […]


[There are no radio stations in the database]