Актуелно

Oвој викенд, градот под Марјан, Сплит, беше во знакот на јубилејниот 60-ти Сплитски музички фестивал. Сплитските  Прокуративи на  шармантнен начин се прилагодија на ново настанатата ситуација поради пандемијата  со коронавирусот, и почитувајќи ги пропишаните мерки за заштита од ковид 19, понудија вистинско музичко уживање, дружење и фестивалска атмосфера со стари и нови хитови. А се […]

Скопје, кое на пронаоѓачот и ексцентрик Никола Тесла, му посветило улица помеѓу населбите Карпош 1 и Карпош 2, синоќа му посвети и книга. Во „Тесла бар“, на улицата „Никола Тесла“, во рамки на Скопско лето синоќа беше промовирана љубовно-патеписната поема „Како ти и јас“ на Тони Манџуковски, писател, сценарист, продуцент и електро-инжинер. Поемата е импресија […]

После долго одложување поради пандемијата со коронавирусот, најпосле во Скопје  започна снимањето на високо-буџетското видео за дуетската песна на Жељко Самарџиќ и бендот „Црвена јабука“ со наслов „Алеје љубави“. Автор на музиката и текстот е Мирко Шенковски-Џеронимо, а аранжманот е на Мирослав Столица. Покрај Скопје, планот е во текот на летото да се снима и […]

Mакедонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев, кој изминативе години, кариерата успешно ја градеше на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во сферата на класичната музика, но и во водите на поп-музиката, на македонската јавност и е познат уште од пред дваесет години по детскиот евергрин Марионка. Оваа година, беше избран да ја претставува Македонија на Евровизија, […]

Енио Мориконе, еден од најпознатите композитори на филмска музика, почина денеска на 91 година, објави италијанската новинска агенција АНСА. Холивуд рипортер јави, дека големиот „Маестро“, починал во клиника во Рим од последиците на пад минатата недела, кога скршил бутна коска. Композиторот и диригент,  напиша музиката за над 500 филма во текот на неговата славна кариера, […]

Андреј Јосифовски, архитект и уличен артист, познат под псевдонимот „Пијанист“, го исцрта најголемиот портрет на Новак Ѓоковиќ на тениски терен на Бежаниска коса во Белград. Цртежот е долг 24 метри, широк 11 метри и покрива површина од 264 квадратни метри, но најголемиот куриозитет е во тоа што претставува прва сликарска активност на црвениот тениски терен […]

Интимна и авторефлексивна, таква е најновата песна „Реприза“ на Гуру Харе, 8-ма и последна во новиот албум, снимен со повеќе различни пејачи, меѓу кои се и Аки Рахимовски, Тамара, Дани и др. -Има повеќе пејачи на албумот, но оваа песна одлучив да ја испејам самиот. Уште повеќе бидејќи е интимна. Се надевам дека ќе и […]

Медиумската сцена денеска изгуби уште еден професионалец – утрово почина Атанас Ковачевски, актуелен портпарол на ЕВН, долгогодишен радио и ТВ новинар, уредник и водител. Ковачевски почина ненадејно на 50-годишна возраст, без никакви претходни посериозни здравствени проблеми. Започна како радио водител во Студентско радио, па во Радио Уно, а потоа премина во Македонската телевизија и Канал […]

Од музичката работилница на Дарко Димитров, на текст на Игор Џамбазов, излезе новиот хит на Тамара, насловен „Слобода“. Песната ќе има ексклузивна промоција вечерва во 19 часот на Радио буба мара. Во времето кога инаку би стартувал полицискиот час – ќе стартува „Слобода“, а од утре, „Слобода“ можете да ја слушате и секој втор час […]

24-ти мај, се прославува како Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, браќа родени во Солун во  IX  век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Светите Кирил и Методиј во Православната црква се прославуваат како „Свети рамноапостолни Кирил и Методиј, учители словенски“. Тие се еден владика и еден […]


[There are no radio stations in the database]