Автор: Р.Б.

Page: 8

Вкупно 27 награди беа поделени на вчерашната, 23. Златна бубамара на популарноста. Инклузивна танцова претстава – Пепелашка-Еурека Најпопуларна детска ТВ емисија – Дајте музика Песна за век и векови – На Велигден (Џина Папас Џокси) Пејачка на годината – Тамара Тодевска Хит на годината – Proud (Тамара Тодевска) Спортски подвиг – Илина Арсова (7 врвови) […]

Уште едно спектакуларно издание на Златната Бубамара на популарноста е зад нас. Бидејќи смеењето го јакне имунитетот, сите учесници и гледачи на 23. издание на Златната бубамара, по синоќешната манифестација, се чувствуваат спремни за битка со сите наши вируси – од сезонски грип и ковид 19 до актуелните политички болести. Во присуство на многу популарни […]

Пејачот Ѓорѓи Желчески од легендарното дуо Селимова-Желчески, почина вчера во Белград на 82 годишна возраст. Ѓорѓи Желчески беше дел од легендарното дуо Селимова-Желчески, со долга успешна 60-годишна естрадна кариера, најпознати по нивната маестрална изведба на народните песни: “Елено, ќерко”, “Бело лице љубам јас”, “Врати ми се, љуби ме”, “Брала мома капини” итн… Инаку, 2016-та година, Ѓорѓи […]

Регионалната промоција на новиот албум на „Дивље јагоде“ – „Jukebox“ нема да го заобиколи Скопје. Имено, основачот на „Јагоде“ – Зеле Липовача во Скопје пристигнува во среда, на 26-ти февруари, и истиот ден од 13 часот ќе се дружи со новинарите, пријателите и фановите во новоотворениот Avalon Music & Ticket Store. Прилика за добра музика, […]

Кавалџијата Ангеле Димовски, еден од најпознатите во традицијата на македонската музика, е овогодишен добитник на Златна Бубамара за животно дело. Роден е 1948 во музичко семејство, во кое се негувало свирењето на кавал, гајда, зурла и тапан. Повеќе од пет децении Димовски е вклучен во широк опсег музички активности. 40 години поминал во РТС како […]

Ексклузивно❗️ Денес на Радио Бубамара во 14:05ч – СВЕТСКА премиера на новиот сингл на Раде Шербеџија „Ето пјесма“ -автор на музиката и текстот: Хусеин Хасанефендиќ – Хус -аранжман: Елвис Станиќ Nova pjesma je završena!Na slici: Rade Šerbedžija i Elvis Stanić Posted by Rade Serbedzija official on Четврток, 06 февруари 2020

Талентираната Били Ајлиш, вчеравечер на големиот спектакл Brit Award, за првпат во живо ја изведе нејзината нова песна „No Time to Die“, која ќе биде новата песна во филмот за Џејмс Бонд. Во придружба на оркестар, со брат ѝ на клавијатури, Били пред многубројната публика беспрекорно ја отпеа„No Time to Die“, на што присутните не […]

Еден од најпопуларните српски актери Милош Биковиќ и музичката легенда Момчило Бајагиќ Бајага, како изненадување за Денот на вљубените, а во пресрет на премиерата на романтичната комедија „Хотел Белград“ ја објавиа песната „Дарја“, изведена заеднички токму од младиот актер и искусниот музичар. „Оваа песна е создадена за филмот „Хотел Белград“ како знак на благодарност на […]

Помина година и повеќе откако Магдалена Ена Цветковска го издаде последниот сингл, но специјално за овие празнични денови, односно денот на љубовта и виното, познатата пејачка реши своите фанови да ги почести со една прекрасна композиција, на која како автор на музиката и текстот се потпишува токму таа, а нејзиниот брат – Лазар Цветкоски е […]

Александра Радовиќ, поп-пејачка со уникатен глас, денес – 14 февруари на својата публика и подари нови песни од петтиот студиски албум “Predvorje života”.(PGP RTS) Искрена секогаш кон себеси и своите фанови, реномираната уметничка не се откажува од нејзиниот карактеристичен стил, па нејзините нови песни изобилуваат со емотивни стихови и висококвалитетен поп звук. Со врвен тим […]


[There are no radio stations in the database]