Автор: Р.Б.

Page: 6

Беше многу повеќе од човек и пејач, а да беше жив денес ќе наполнеше 38 години. Тоше Проески е нашиот непребол. Македонија, Балканот и светот го помнат како голема музичка ѕвезда, човек со огромно срце за помош на секого. Тоше музичката кариера ја започна во 1997 година, кога на прилепскиот фестивал Мелфест ја изведе познатата […]

Хрватскиот пејач Тони Цетински денеска го промовираше новиот сингл „Чекам те“. Неодамна Тони доби награда за најдобар пејач која го носи името на Оливер Драгојевиќ, и нагласи дека токму новиот сингл го посветил на легендарниот Оливер. Песната од денеска е хит на Радио Бубамара и можете да ја слушате на 105,2 ФМ.

Утре, 25 јануари во спомен куќата „Тодор Проески“ ќе се одбележи уште еден роденден на големата музичка ѕвезда Тоше Проески со настап на македонската пејачка и пријателка на Тоше, Елена Ристеска. Во одбележувањето на роденденот на Тоше се вклучени Меѓународната фондација „Тодор Проески“, музејот Спомен-куќа на Гумење и крушевската локална самоуправа, а како што информираат […]

Светската ѕвезда Андре Риу (André Rieu) еден од најпопуларните интернационални музичари, прославен како современиот „крал на валцерот“ од Мексико до Австралија,  на 6-ти јуни ќе настапи во живо во Арена „Борис Трајковски“ во Скопје со неговото бомбастично сценско шоу во рамки на неговата светска турнеја за 2019-та година. Концертите на Андре Риу се огномет од емоции. На […]

Брајан Адамс објави песна со наслов „Shine A Light”, која е најава за истоимениот студиски албум, на кој соработува со Ед Ширан. 14-тиот студиски албум на 59-годишниот музичар ќе биде пуштен во продажба на 1 март, истиот има 12 нови песни, а меѓу нив е и неговиот дует со Џенифер Лопез. Во меѓувреме, за февруари […]

Новата 2019 година за Тони Цетински започна со награда за најдобар пејач која го носи името на легендарниот Оливер Драгојевиќ. Споменатата награда се доделува од 1992, а од 2016 после смртта на Оливер Драгојевиќ, го носи неговото име. Тони беше посебно возбуден со фактот, дека наградата го носи името на големиот Оливер Драгојевиќ, а му припадна токму нему, […]

На 1 февруари во Македонската филхармонија концерт ќе одржи „Љубојна“. Многу нова музика аранжирана и оркестрирана од Џијан Емин. “Ексклузивно и единствено музичко доживување со “Љубојна” и Македонската филхармонија исполнето со многу нова музика аранжирана и оркестрирана под палката на врвниот Џијан Емин! 01.02.2019 во 20:00ч, Македонска филхармонија. Во исчекување на ново концертно дружење со […]

Јануари месец ќе биде одбележан со уште една прекрасна музичка соработка на македонската музичка сцена. Овој пат Тамара заедно со Гуру Харе ја објави песната „Љубов“. За текстот и музиката се погрижи токму Игор Атанасоски Харе, а истата е снимена и миксана во Тралала студио . Станува збор за моќна балада која одлично звучи изведена […]

На 25 јануари со низа манифестации во Крушево ќе се одбележи 38-от роденден на нашата легенда Тоше Проски. Поп пејачката Елена Ристеска по тој повод ќе настапи и ќе испее неколку песни во Спомен куќата на Тоше Проски во Крушево. И изминатите години со најразлични манифестации, промоции на необјавени песни, концерти, хуманитарни акции, уметнички изложби […]

Со изложба на уметнички фотографии „Маски и асоцијации“ од авторот Анастас Ќушкоски утре, 12-ти јануари, започнува програмата на годинешниот Карневал во Вевчани. Музичката програма оваа вечер ќе биде отворена со настапот на рок групата Културно Уметнички Работници, по што ќе следи настапот на македонскиот музички великан, групата Архангел. Истата вечер, Вевчани ќе биде домаќин и […]


[There are no radio stations in the database]