Автор: Р.Б.

Page: 5

Бајага и Инструктори го објавиа спотот за песната „Може да те убије гром“,кој е прв “steam punk” спот на Балканот. Спотот го режираше Вук Протиќ,а “steam punk”  претставува посебна естетика на спотови,која комбинира модерен стил со технологија на парни машини. Инаку,песната „Може да те убије гром“ е трет сингл од новиот албум „У сали лом“.

Познатиот словенечки кантавтор Роберт Пешут Мањифико,„личниот композитор“ на Драган Бјелогрлиќ,како што го нарекуваат,го претстави синглот „Дивна“ во две верзии. Првата верзија е насловна нумера на хит серијата „Сенке над балканом“,која ја изведува со Оги Радивојевиќ. Втората верзија на синглот е „кафанска верзија“ ,дует со Никола Пејаковиќ Коља,која е отпеана во во една од епизодите на […]

Познатата хрватска пеачка во соработка со познатиот рапер Јала Брат,сними дует со еден од најмладите натпреварувачи на Пинкови sвездички,Љуба Станковиќ. Станува збор за песната „Туториал“,за која текстот и музиката ги напиша споменатиот рапер,а режијата на спотот е на Петар Пашиќ. За прв пат во живо новиот сингл„Туториал“, Северина ќе го отпее вечерва на „Фестивал365“ на […]

Македонските поп пејачки – Александра Јанева и Наташа Малинкова ги здружија силите и нивните моќни вокали, а од тоа произлезе вистинска музичка еуфорија. Имено, така е насловен заедничкиот дует на двете пејачки-„Еуфорија“. Текстот на новиот летен хит е на Столе Аврамов и на Александра Јанева, за аранжманот и продукцијата се погрижија повторно Аврамов и Зоран […]

 Дарко Рундек и неговиот бенд „Екипа“ го објавија новиот сингл „Пјешчане олује“ Синглот всушност преставува оргинална верзија на песната „La Comedie de Sens “, која Рундек ја објави на албумот „Руке“. Таа претходно беше изведувана во изворна форма за време на концертите со бендот „Екипа“ Рундек и „Екипа“ претходно ги објавија сингловите „Тамни јоргован“, „Црни […]

Обожавателите на Симпсонови се уверени дека култната серија го предвидела финалето на Светското првенство во Русија. На интернет се појави краток исечок од една епизода од Симпсонови во која семејството гледа најава за финалето на еден спортски натпревар. Барт е лут на таткото Хомер бидејќи никогаш не ги однел на голем фудбалски натпревар, а на […]

Новата песна на талентираната Мартија Станојковиќ е насловена „ Те сакам “. Оваа песна припаѓа на стилот на музика кој Мартија со задоволство го пее и полека станува нејзин препознатлив печат, музика по која нејзините фанови и слушателите генерално ја препознаваат. Комплетен автор и продуцент на новата песна е Александар Масевски, а видео записот го изработи Мелем […]

Легендарната рок група Архангел, премиерно го објави својот нов сингл насловен „Пинокио“,заедно со видеоспот. Песната „Пинокио“ за прв пат беше најавена во живо пред две години со изведба на нивниот настап на Таксират Фестивал. Музиката, лириката и аранжманот на „Пинокио“ се на Ристо Вртев. Песната има и видео запис по сценарио и режија на Иван […]

Од 12 до 15 јули, Прилеп по 16-ти пат ќе биде домаќин на фестивалот на скарата и пивото “Пивофест 2018”. На фестивалската сцена оваа година ќе настапат: Четврток (12.07.2018): Дани, Тони Зен и Кирил Џајковски Петок (13.07.2018): Дарио, Ван Гог, Црвена Јабука и Моссел Сабота (14.07.2018): Фортисимо Бенд и Гоце Чоки, Некст Тајм, Џенан Лончаревиќ […]

Шер доби улога во продолжението на култниот мјузикл „Мама миа“,а исто така  даде свој придонес и за саундтракот што ќе пристигне на 13 јули. Имено, заедно со актерот Енди Гарсија, таа сними своја верзија на еден од популарните хитови на АББА – „Фернандо“, кој воедно е и најавен сингл за саундтракот. Овој втор дел на „Мама миа“го носи насловот „Мама миа, почнуваме […]


[There are no radio stations in the database]