Автор: Р.Б.

Page: 4

Викторија Лоба деновиве се појави како вокал во темата „Restless“ или “Немирни“, зад која стои композиторот и продуцент Дарко Цветковски, кој се потишува како Darles Flow. Истиот е автор на музиката и ја потпишува продукцијата на оваа трака, додека мелодијата и стиховите се на Марга Сол, во чие студио е снимена песната и за чија „М-Сол продукција“ е издадена.

Македонската етно група „Љубојна“ успешно настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ кој синоќа заврши во португалскиот главен град Лисабон. Настапот на групата „Љубојна“ е во рамки на соработката меѓу канцелариите на ЦИОФФ-Светска организација на фолклорни фестивали од Македонија и Португалија, и со поддршка на македонското Министерство за култура, истакна Антонијо Димитровски, претставник на Република Македонија […]

Пејачот, текстописец и продуцент Лени Кравиц на 3 мај догодина ќе одржи концерт во Скопје во ВИП Арената „Борис Трајковски“. Концертот на Кравиц во Скопје е во рамките на неговата европската турнеја по излегувањето на новиот албум „Рејс вибрејшн“. „Од сите земји во регионот, Скопје и Софија се единствените градови каде фановите ќе имаат шанса […]

Скопскиот бенд„Фанк шуи“ направи акустични верзии на темите „Виулица/Сомнежи?“ и „Улица 22“, кои се најдоа на новиот албум „Импулс“, кој беше промовиран во април годинава. Инаку момците од „Фанк шуи“ ги изведоа двете песни во рамките на еден проект за независна музика од светот, проект на Хоакин Мендез Тронге, притоа прикажувајќи ги родните градови на музичарите што учествуваат во него. Да […]

Оркестарот на Македонската филхармонија, заедно со африканската ѕвезда Феми Кути и Емин Џијан како диригент, денес, 13 септември ќе одржат концерт во Белград на отворено, во прекрасниот амбиент на Калемегдан соопштија од Македонска филхармонија. Овој грандиозен проект премиерно беше одржан во Скопје под името „Филхармонија на отворено“ во Градскиот парк на 7 јуни, пред околу […]

По пауза од две години, Филип Јордановски се врати на музичката сцена со нова песна, а темата насловена „Без тебе“ ја подготви во соработка со композиторот Владимир Дојчиновски и текстописецот Ристо Самарџиев. Инаку, со оваа песна Филип триумфираше на поп-вечерта на годинашниот јубилеен, 25. по ред фестивал „Охрид-фест“ и ја освои првата награда од жирито.

Сара Мејс го претстави најновото видео за песната „Црна капина“. Песнава е според мене една од најубавите на албумот„Floating through space with Sarah Macе“, вели Сара Мејс. Видеото претставува модерен пристап на едноставна анимација на урбани елементи и одредени традиционални симболи (следејќи го текстот на песната), дел од нив се цртежи нацртани од Дарко Петковски, збогатени и […]

Јубилејниот голем концерт на Нокаут кој требаше да се одржи во октомври во Скопје е презакажан за во ноември, а Пере фановите за оваа промена ги извести преку социјалните мрежи каде напиша: “Ветивме голем јубилеен концерт, и ветувањето ќе го исполниме. Го најавивме за октомври, но сепак одлучивме да го одржиме на 23 ноември. Локацијата […]

Јас сум контролор на летање вљубен во музиката и се воодушевив кога видов дека не сум сама на светот. Во два дена на овој опен- аир фестивал ќе настапат 13 бендови од разни земји. Секој бенд има најмалку еден контролор на летање со активна дозвола. Мијата на 10-ти септември ќе го отвори музичкиот фестивал на […]

Денес,утре и задутре, (6, 7 и 8 септември) ќе се одржи  јубилејното, 25. издание на Интернационалниот музички фестивал „Охрид Фест –Охридски трубадури“. Вечерва е фолк вечер,а во официјалната програма на се наоѓаат 20 песни кои ќе ги исполнат познатите македонски интерпретатори: Петар Нечоски, Благица Павловска, Кате и „Нели ти реков“, „Скопски боеми“, „Молика уан“, Милован Секулоски, Зоран […]


[There are no radio stations in the database]