Автор: Р.Б.

Page: 3

Холандскиот виолинист Андре Риу кој веќе 30 години настапува низ целиот свет и ја пренесува љубовта спрема класичната музика, синоќа за прв пат ѝ покажа и на македонската публика зошто тој важи за една од најуспешните светски музички ѕвезди на денешницата! Современиот „Крал на валцерот“, во целосно распродадената ВИП Арена „Борис Трајковски“ одржа концерт заедно […]

Светската ѕвезда Андре Риу, еден од најпопуларните интернационални музичари, прославен како современиот „крал на валцерот“ од Мексико до Австралија,  денес, 6-ти јуни ќе настапи во живо во Арена „Борис Трајковски“ во Скопје со неговото бомбастично сценско шоу во рамки на неговата светска турнеја за 2019-та година. Концертите на Андре Риу се огномет од емоции. На речиси 100 […]

„Fiction“ е рок-бенд од Скопје составен од: Петар Ѓуревски (вокал), Виктор Захариев (гитара), Филип Андонов (гитара) и Теодор Теодосиевски (тапани). Песната „Техно“ е третиот сингл на бендот, кој следува по песните „После дождот“ (2017) и „Некој друг“ (2018). Музиката, текстот и аранжманот се авторско дело на членовите на бендот, а аудиопродукцијата е на Ангел Ќосев, […]

Македонскиот првак Вардар испиша нова страница во својата историја и ја освои втората титула во Лигата на шампионите. Во големото финале на завршниот турнир во Келн, вардаровите ракометари беа подобри од Веспрем, а со тоа втор пат во последните три сезони пехарот отиде во рацете на нашите херои. И покрај исцрпувачкиот меч против Барселона во […]

Британскиот музичар Стинг го издаде 14 студиски албум, кој всушност е новото второ издание со веќе познати песни спакувани во нов аранжман. Првиот ваков албум насловен „Simphonicities” Стинг го издаде во 2010 година. Новиот албум се вика „My songs“ и излезе на една недела пред големиот скопски концерт. Содржи 15 обработени верзии на најпопуларните песни од кариерата […]

Четирите дами, Марија , Наташа , Јелена и Невена или добро познатите „Фрајле“, годинава одбележуваат десет години заедничка работа, а по тој повод го подготвуваат својот петти студиски албум што ќе излезе на почетокот на јуни. Изданието симболично го носи насловот „Обрадуј ме“, бидејќи на него ќе се најдат преработки на стари хитови кои пејачките ги отпеаја со оригиналниот изведувач. […]

Македонскиот ракометен првак Вардар доби нова навивачка химна! Екипа „АСОВИ“ и Александар Митевски направија преработка на песната „Признавам“ од Маријана и Росана, а истата го носи името „Вардаре, не те оставаме“. Автор на истата е Тоде Новачевски, аранжер и продуцент е Александар Митевски, додека продуцент е Бобан Василески. Имено, оваа песна за прв пат можевме да ја слушнеме од група навивачи […]

“Првиот сингл “Разбуди се”, на Горан Папаз и Даз Флоу беше вистинско освежување на македонската музичка сцена во 2011та, кој тогаш се искачи на врвот на македонските топ листи. После точно 8 години, Папаз и Даз создаваат нова песна која носи наслов “Знам”. Песната е работена во студиото на Танче Гроздановски, автор на музиката е Папаз, за аранжманот и […]

Тамара Тодевска која со песната „Проуд” го освои осмото место и највисокиот пласман на земјава досега на Евровизија, синоќа се врати од Тел Авив во Скопје. фото: Тамара Тодевска фб Таа и нејзиниот тим околу полноќ беа пречекани од членовите на нивните семејства, бројни обожаватели и претставници на медиумите на Меѓународниот аеродром во Скопје. Се […]

Гуру Харе и Аки Рахимовски минатата недела ја објавија заедничката песна! Станува збор за темата со наслов „Мајко“ за која познатиот музичар Игор Атанасовски – Харе вели дека е силна приказна. Текстот и музиката се на Гуру Харе, а аранжманот и продукцијата на Диран Тавитјан. Спотот за истата, премиерно беше прикажан вчера во емисијата „1 на 1“, […]


[There are no radio stations in the database]