Автор: Р.Б.

Page: 3

На 19 декември (среда) во „Ап(о)тека“ во МКЦ, од 12.00 до 13.00 часот „Бернајс пропаганда“ ќе се дружат со публиката и новинарите и заедно ќе го слушаат новото ЕП издание „Ништо нема да нè раздели“ ,а ќе го гледаат и новото видео на „Мојата Марија“ во режија на Милан Блажевски, и воедно ќе одговараат на прашања кои секој може да ги постави . […]

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонскиот драматург Горан Стефановски, со онлајн петиција побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор. „Горан беше неверојатен човек и неверојатен предавач, па дали има подобар начин да му оддадеме чест, од тоа што ќе ја именуваме новата зграда по него“, стои […]

Џенет Џексон на синглот „Made For Now“ соработува со Деди Јенки, кој заедно со Луис Фонси го направија мегахитот„Деспасито“,песна со најмногу прегледи во историјата на Јутјуб.  Од објавувањето во август годинава, песната се најде на бројни топ-листи ширум светот, собра над 12 милиони преслушувања на Спотифај, а видеото преку 50 милиони прегледи на Јутјуб. За […]

Младата Теа Трајковска вчера го промовираше својот деби албум на кој работела изминативе четири години, односно од почетокот на својата кариера. Станува збор за материјал на кој се наоѓаат десет теми, а истиот го носи името „Која сум јас?“. Промоцијата на албумот се одржа синоќа во Портофино од 20 часот.

Македонската поп дива Калиопи  го објави својот најнов сингл „Хајде да пјевамо“. Новата песна е втора која Калиопи ја промовираше во изминатиот период. Како и претходниот сингл „Пресуда“, но и голем дел од нејзините песни и овој сингл е на “српско-хрватски јазик“. Причина за ова е големата популарност на Калиопи во Србија, Хрватска и БиХ. […]

Дарио, по големиот успех со хрватската верзија на песната “Што е мое ќе си дојде”, која произлезе како резултат од успешната соработка со една од најпознатите мотивациски говорници на Балканот, Ана Бучевиќ , Дарио сними уште една своја македонска песна на хрватска јазик. Станува збор за песната “Жена за милијун година” која, како што претпоставувате […]

Серијата “Преспав” е хит во Македонија подолго време, односно веќе трета година. Екипата која работи на овој проект вклучува исклучително талентирани поединци кои ѝ се добро познати на македонската јавност. Снимањето на третата сезона е завршено, а ќе почне да се емитува на 17ти декември на МТВ1. Пред емитувањето на третата сезона, претставена е нивната […]

„Јаболки и круши за уметнички души“, акустичниот кабаре концерт на Мијата ни покажа и докажа дека Скопје умее да препознае уметност. Беше вистинско уживање за публиката да се слуша 90 минути авторска музика, зашто сите дела, вклучувајќи ги и рецитациите, се дело токму на Мијата. Камерната сала на Македонската филхармонија создаде идеална акустика за песните, повеќето […]

На 29-ти ноември, во преполната и распродадена „Дансинг Сала“ во Младинскиот Културен Центар во Скопје, публиката на Таксират фестивал имаше исклучителна можност да биде дел од фантастичниот концерт на една од најголемите музички легенди во регионов, д-р Неле Карајлиќ. Извонредниот мултимедијален уметник настапи во Скопје по речиси 25 години од неговиот последен концерт кај нас, […]

Драга Калина Внуко моја, Ти пишувам писмо во првите часови по твоето раѓање,пред Коледе,во очи на Новата година,во дните на зимската краткодневица,најкратките денови во годината,кога сонцето запира зачудено,речиси паднато во бездна,пред одеднаш чудесно пак да реши да крене глава и да тргне угоре,како обновено божество на светлоста. Со радост во срцето те поздравувам и брзам […]


[There are no radio stations in the database]