Автор: Р.Б.

Page: 2

Нашиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски, пред самиот крај од јули месец, ќе ја започне летната турнеја по Јадран. Хрватските медиуми веќе пишуваат и ги најавуваат неговите концерти: -„Доколку сакате да ја разубавите вашата летна вечер со романтични звуци од гитара и совршени музички акорди, дојдете на еден од феноменалните концерти подготвени за вас од ВЛАТКО […]

Рок-групата „Бон Џови” потврди дека нивниот нов албум „Bon Jovi 2020″ ќе излезе на 2 октомври. Првично, албумот требаше да биде претставен на 15 мај, но тоа беше одложено поради корона-пандемијата. А пак, за тоа време, додека музичарите биле во самоизолација, напишаа уште две нови песни – „American reckoning” и „Do what you can” – […]

Хрватскиот бенд „Психомодо Поп“ неодамна го објави синглот „Банана“, петтиот сингл од албумот „Дигитално небо“, кој беше прогласен за најдобар рок албум во Хрватска минатата година. Пред неколку дена пак, „ Croatia Records“ ја издаде колекцијата „Greatest Hits Collection“ на групата „Психомодо Поп“ со 20 хитови, меѓу кои и „Ја волим само себе“, „Пинокио“, „Фрида“, […]

Легендарната Тина Тарнер, по 12 години, се врати на музичката сцена. Имено, норвешкиот продуцент и диџеј Кајго,  направи ремикс на нејзиниот голем хит „What’s Love Got To Do With It“, кој за првпат беше објавен во 1984 година. 28-годишниот Кајго ја објави веста на својот профил на Инстаграм, заедно со фотографија на која позира со […]

Познатата хрватска пејачка и текстописец Ивана Радовниковиќ го претстави новиот сингл „Bye Bye Bye“. Станува збор за енергична поп песна која со својата мелодија и позитивна енергија е вистинско освежување на музичката сцена. Таа е одраз на нејзиното размислување на животот и дека не треба да се живее според норми дефинирани од другите. -На ваквите […]

На почетокот на годината, Даниjела Мартиновиќ , го претстави албумот „Неописиво“, албум кој всушност е  избор на нејзините најголеми хитови обработени на комплетно нов начин, Овие денови, хрватската пејачка  ги изненади своите фанови, а воедно за својот роденден им подарува уште еден мегахит од 90-тите, во комплетно нова облека – музичка и визуелна, а станува […]

Oвој викенд, градот под Марјан, Сплит, беше во знакот на јубилејниот 60-ти Сплитски музички фестивал. Сплитските  Прокуративи на  шармантнен начин се прилагодија на ново настанатата ситуација поради пандемијата  со коронавирусот, и почитувајќи ги пропишаните мерки за заштита од ковид 19, понудија вистинско музичко уживање, дружење и фестивалска атмосфера со стари и нови хитови. А се […]

Рокенрол бендот „Ласт експедишн“ и пријателите ја снимија новата верзија на култната песна „Шефе“, создадена во втората половина на 90-те. – Се потрудивме новата верзија на култната песна „Шефе“ да биде градска, народска, светска и не знам уште што, ама мислиме дека успеавме во целата оваа приказна да не ја оштетиме. Новата верзија е македонско-американско-канадска […]

Скопје, кое на пронаоѓачот и ексцентрик Никола Тесла, му посветило улица помеѓу населбите Карпош 1 и Карпош 2, синоќа му посвети и книга. Во „Тесла бар“, на улицата „Никола Тесла“, во рамки на Скопско лето синоќа беше промовирана љубовно-патеписната поема „Како ти и јас“ на Тони Манџуковски, писател, сценарист, продуцент и електро-инжинер. Поемата е импресија […]

Хрватската пејачка Франка Бателиќ, која ја претставуваше својата земја на изборот за песна на Евровизија 2018 година, објави нов сингл со наслов “Prvi osjećaj”, каде повторно соработуваше со веќе докажаниот тим автори,  а тоа се Бранимир Михаљевиќ и Нено Нинчевиќ. По песната „Sve dok sanjaš“, која стана хит на годината и ја освои музичката награда Цесарица, […]


[There are no radio stations in the database]