Автор: Р.Б.

Page: 13

Кавалџијата Ангеле Димовски, еден од најпознатите во традицијата на македонската музика, е овогодишен добитник на Златна Бубамара за животно дело. Роден е 1948 во музичко семејство, во кое се негувало свирењето на кавал, гајда, зурла и тапан. Повеќе од пет децении Димовски е вклучен во широк опсег музички активности. 40 години поминал во РТС како […]

Ексклузивно❗️ Денес на Радио Бубамара во 14:05ч – СВЕТСКА премиера на новиот сингл на Раде Шербеџија „Ето пјесма“ -автор на музиката и текстот: Хусеин Хасанефендиќ – Хус -аранжман: Елвис Станиќ Nova pjesma je završena!Na slici: Rade Šerbedžija i Elvis Stanić Posted by Rade Serbedzija official on Четврток, 06 февруари 2020

Талентираната Били Ајлиш, вчеравечер на големиот спектакл Brit Award, за првпат во живо ја изведе нејзината нова песна „No Time to Die“, која ќе биде новата песна во филмот за Џејмс Бонд. Во придружба на оркестар, со брат ѝ на клавијатури, Били пред многубројната публика беспрекорно ја отпеа„No Time to Die“, на што присутните не […]

Еден од најпопуларните српски актери Милош Биковиќ и музичката легенда Момчило Бајагиќ Бајага, како изненадување за Денот на вљубените, а во пресрет на премиерата на романтичната комедија „Хотел Белград“ ја објавиа песната „Дарја“, изведена заеднички токму од младиот актер и искусниот музичар. „Оваа песна е создадена за филмот „Хотел Белград“ како знак на благодарност на […]

Помина година и повеќе откако Магдалена Ена Цветковска го издаде последниот сингл, но специјално за овие празнични денови, односно денот на љубовта и виното, познатата пејачка реши своите фанови да ги почести со една прекрасна композиција, на која како автор на музиката и текстот се потпишува токму таа, а нејзиниот брат – Лазар Цветкоски е […]

Александра Радовиќ, поп-пејачка со уникатен глас, денес – 14 февруари на својата публика и подари нови песни од петтиот студиски албум “Predvorje života”.(PGP RTS) Искрена секогаш кон себеси и своите фанови, реномираната уметничка не се откажува од нејзиниот карактеристичен стил, па нејзините нови песни изобилуваат со емотивни стихови и висококвалитетен поп звук. Со врвен тим […]

Во Киноверзум.мк – 3Д кино во Свети Николе на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ се снимаше видеозаписот за инструменталната верзија на емотивната балада „Мајко“, како соработка помеѓу Гуру Харе и Мандолински оркестар „Свети Николај“ од Свети Николе.   Оваа дуетска песна, која Гуру Харе минатата година ја сними со легендарниот рокер Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“, доби сега сосема […]

Убава вест за сите љубители на добрата забава и чистиот воздух , Ве известуваме дека продажбата на еден дел од билетите за 23 издание на Златна бубамара на популарноста  , оваа година започнува утре, 13 февруари во точно 12 часот преку продажната мрежа на МК Тикетс. Сите заинтересирани можат да купат билети на следниот ЛИНК.

Младата музичка ѕвезда Антониа Гиговска ја промовираше новата песна ,,Крива сум” за која што стиховите ги напиша Игор Џамбазов. Нумерата веќе е објавена на интернет каналот Јутјуб и за само неколку часа доби голем број на споделувања и комплименти. Музиката за истата е на Дарко Димитров, на виолина гостува Роберт Билбилов, а на гитара Иле […]

Годинешните награди Оскар, 92-рото доделување на најпознатата филмска награда, приредија повеќе изнанадувања! Македонскиот документарен филм „Медена земја“ не освои Оскар во двете категории во кои беше нoминиран, но петчлената авторска екипа и пчеларската кралица Атиџе, кои ја внесоа македонската кинематографија во елитата на Оскарите – режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, снимателите Фејми Даут и […]


[There are no radio stations in the database]