Автор: Р.Б.

Page: 12

Секој славен лик помага на свој начин во сеопштата, планетарна битка со новиот вурус Корејскиот режисер Бонг Ју Хо донираше 100 милиони вони (83 илјади американски долари) на организацијата за спречување болести Хоуп бриџ. Донацијата е искористена за набавка и дистрибуција на маски и дезинфициенси за социјално загрозени луѓе во Кореја, второрангираното азијско жариште по […]

Актери, фудбалери, политичари, кошаркари…. Многу славни личности потклекнаа пред новиот вирус, давајќи личен пример со какво однесување се помага во спречувањето на натамошното ширење на актуелната здравствена закана „Здраво, луѓе! Рита и јас сме во Австралија, се почувствуваме истоштено, се тестиравме на корона вирус и тестовите се покажаа позитивни! Сега сме во изолација“. Вака актерот […]

Андре Риу, холандскиот „крал на валцерот” и човекот кој овозможи класичната музика да е достапна за сите, заедно со својот оркестар „Јохан Штраус”, во ноември повторно ќе настапи во Скопје како дел од својата светска турнеја. „Јас и мојот оркестар сме многу радосни за повторното гостување во Скопје во склоп на нашата светска турнеја. Концертот […]

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на 65. издание на Евровизија во Ротердам, Холандија, што ќе се одржи во мај годинава. Поточно, Гарванлиев ќе пее на првата полуфинална вечер на 12 мај,  додека големото финале е закажано за 16 мај. Евровизиската песна е со наслов „YOU“, а беше промовирана на 8 март. Музиката ја напиша […]

Во пресрет на големиот концерт во загребска арена на 7 март, кој всушност претставува круна на нејзината долга кариера како реномирана пејачка, Нина Бадриќ го издаде новиот сингл „Да бирам“. Овој сингл е подарок за мојата публика , но воедно и начин да ја изразам својата голема благодарност до сите оние кои ме следат сите […]

На албумот „Dora 2020“, се наоѓаат сите 16 композиции кои беа дел од фестивалот , на кој всушност се избира хрватскиот претставник за Евровизија. Прва песна на албумот е победничката нумера „Divlji vjetre“ на Damir Kedzo, по што следува Lorena со песната „Drowning“. Да ја спомнеме и песната „When It Comes To You“ во изведба на Mija Negovetic, […]

Вкупно 27 награди беа поделени на вчерашната, 23. Златна бубамара на популарноста. Инклузивна танцова претстава – Пепелашка-Еурека Најпопуларна детска ТВ емисија – Дајте музика Песна за век и векови – На Велигден (Џина Папас Џокси) Пејачка на годината – Тамара Тодевска Хит на годината – Proud (Тамара Тодевска) Спортски подвиг – Илина Арсова (7 врвови) […]

Уште едно спектакуларно издание на Златната Бубамара на популарноста е зад нас. Бидејќи смеењето го јакне имунитетот, сите учесници и гледачи на 23. издание на Златната бубамара, по синоќешната манифестација, се чувствуваат спремни за битка со сите наши вируси – од сезонски грип и ковид 19 до актуелните политички болести. Во присуство на многу популарни […]

Пејачот Ѓорѓи Желчески од легендарното дуо Селимова-Желчески, почина вчера во Белград на 82 годишна возраст. Ѓорѓи Желчески беше дел од легендарното дуо Селимова-Желчески, со долга успешна 60-годишна естрадна кариера, најпознати по нивната маестрална изведба на народните песни: “Елено, ќерко”, “Бело лице љубам јас”, “Врати ми се, љуби ме”, “Брала мома капини” итн… Инаку, 2016-та година, Ѓорѓи […]

Регионалната промоција на новиот албум на „Дивље јагоде“ – „Jukebox“ нема да го заобиколи Скопје. Имено, основачот на „Јагоде“ – Зеле Липовача во Скопје пристигнува во среда, на 26-ти февруари, и истиот ден од 13 часот ќе се дружи со новинарите, пријателите и фановите во новоотворениот Avalon Music & Ticket Store. Прилика за добра музика, […]


[There are no radio stations in the database]