Автор: Р.Б.

Page: 11

    Познатата италијанска писателка Франческа Меландри, која поради епидемијата со коронавирусот, веќе три недели е во карантин во Рим, напиша „писмо од иднината, наменето за драгите колеги Европјани“, опишувајќи ги емоциите, со кои ќе бидат преплавени во неделите што доаѓаат.   Ви пишувам од Италија, што значи од вашата иднина. Ние сме таму каде […]

    Поради пандемијата со коронавирусот, музичките ѕвезди стримуваат концерти во живо – од домашната изолација. Велат, за малку животна радост и забава во време кога речиси секаде животот е ставен на пауза. Организацијата „Global Citizen“, фокусирана на борба со глобалната сиромаштија, објави серија такви настапи, под насловот „At Home Together (Заедно дома)“. Деновиве, хит […]

  Новата зона на висок корона-ризик е Њујорк. Околу 60 % од новопотврдените заболени во САД се од овој град. Со 285 смртни случаи и повеќе од 30 илјади заболени, Њујорк и неговата околина се епицентар на американскиот дел од епидемијата. Потпретседателот Мајк Пенс ги советуваше сите кои престојувале во Њујорк во последниов период да […]

  Завесата се крева, оркестарот почнува да ја свири увертирата на операта „Евгениј Онегин“ на Чајковски. Во аудиториумот од 850 седишта на рускиот театар во Перм седи само еден гледач – победник на лотарија, чија награда е – изведба само за него. Со забраната за примање публика поради пандемијата со коронавирусот, театарот во Перм, мал […]

Ова е поука и за нас, кои и 12 дена по препораките за останување дома, се уште нецелосно го практикуваме тоа Јутјуб каналот A THING BY објави трогателно и поучно видео, кое очигледно длабоко допре многумина, постигнувајќи 4 милиони прегледи во рекордно кратко време. Авторите на видеото побараа од Италијаните да снимат и да испратат […]

Во време на социјално дистанцирање, терасата стана место за дистанцирано социјализирање. Звучи како лингвистичка еквилибристика, но не е само тоа. Во време на актуелната пандемија со коронавирусот, кога главната мерка за успорување на неговото ширење се вика: „Седи си дома“, терасата во европските градови стана сцена, подиум и место за комуникација – од безбедна оддалеченост. Се почна […]

Само ако се придржуваме до правилата и законот, ќе придонесеме за победа на вирусот, вели италијанскиот пејач Ерос Рамацоти во својата порака, упатена деновиве преку Инстаграм. -Големи сме и снажни сме – вели Рамацоти во оваа мотивациска порака, во која испорачува битни пораки за охрабрување на своите сонародници и на светот. View this post on Instagram Solo […]

Од Рамстор до Стокомак, од Скопје до Токио, од Италија, Франција, Америка па се до Австралија, сите, освен макарони, ориз, шекер и масло, задолжително складираат – тоалетна хартија! Деновиве, откако СЗО објави пандемија на коронавирусот, во некои супермаркети се случувале и вистински битки помеѓу нервозните потрошувачи околу драгоцените ролни. Разните видео-снимки, кои се раширија вирално по глобалната мрежа, […]

Почитувани граѓани, почитувани љубители на македонскиот музичко-сценски фолклор, со оглед на состојбата со Коронавирусот, „Танец“ секоја сабота (почнувајќи од 21.3.2020) на својот Јутјуб канал ќе ви овозможува ексклузивно следење на сите негови концерти од минатогодишната јубилејна сезона, која што се одвиваше под мотото „Остани во чекор“. Серијата концерти одржани во 2019 година, во знакот на […]

Во Сингапур патував туристички, на гости кај мојот најдобар другар и неговото семејство, со очекување да ја запознаам одблизу источната култура и да го почувствувам секојдневието во една од најсредените држави во светот. И по игра на случајноста, се соочив и со справувањето на еден врвно подготвен систем со она што денес веќе е опасност за целиот […]


[There are no radio stations in the database]