Автор: Р.Б.

Page: 10

Во време на социјално дистанцирање, терасата стана место за дистанцирано социјализирање. Звучи како лингвистичка еквилибристика, но не е само тоа. Во време на актуелната пандемија со коронавирусот, кога главната мерка за успорување на неговото ширење се вика: „Седи си дома“, терасата во европските градови стана сцена, подиум и место за комуникација – од безбедна оддалеченост. Се почна […]

Само ако се придржуваме до правилата и законот, ќе придонесеме за победа на вирусот, вели италијанскиот пејач Ерос Рамацоти во својата порака, упатена деновиве преку Инстаграм. -Големи сме и снажни сме – вели Рамацоти во оваа мотивациска порака, во која испорачува битни пораки за охрабрување на своите сонародници и на светот. View this post on Instagram Solo […]

Од Рамстор до Стокомак, од Скопје до Токио, од Италија, Франција, Америка па се до Австралија, сите, освен макарони, ориз, шекер и масло, задолжително складираат – тоалетна хартија! Деновиве, откако СЗО објави пандемија на коронавирусот, во некои супермаркети се случувале и вистински битки помеѓу нервозните потрошувачи околу драгоцените ролни. Разните видео-снимки, кои се раширија вирално по глобалната мрежа, […]

Почитувани граѓани, почитувани љубители на македонскиот музичко-сценски фолклор, со оглед на состојбата со Коронавирусот, „Танец“ секоја сабота (почнувајќи од 21.3.2020) на својот Јутјуб канал ќе ви овозможува ексклузивно следење на сите негови концерти од минатогодишната јубилејна сезона, која што се одвиваше под мотото „Остани во чекор“. Серијата концерти одржани во 2019 година, во знакот на […]

Во Сингапур патував туристички, на гости кај мојот најдобар другар и неговото семејство, со очекување да ја запознаам одблизу источната култура и да го почувствувам секојдневието во една од најсредените држави во светот. И по игра на случајноста, се соочив и со справувањето на еден врвно подготвен систем со она што денес веќе е опасност за целиот […]

Секој славен лик помага на свој начин во сеопштата, планетарна битка со новиот вурус Корејскиот режисер Бонг Ју Хо донираше 100 милиони вони (83 илјади американски долари) на организацијата за спречување болести Хоуп бриџ. Донацијата е искористена за набавка и дистрибуција на маски и дезинфициенси за социјално загрозени луѓе во Кореја, второрангираното азијско жариште по […]

Актери, фудбалери, политичари, кошаркари…. Многу славни личности потклекнаа пред новиот вирус, давајќи личен пример со какво однесување се помага во спречувањето на натамошното ширење на актуелната здравствена закана „Здраво, луѓе! Рита и јас сме во Австралија, се почувствуваме истоштено, се тестиравме на корона вирус и тестовите се покажаа позитивни! Сега сме во изолација“. Вака актерот […]

Андре Риу, холандскиот „крал на валцерот” и човекот кој овозможи класичната музика да е достапна за сите, заедно со својот оркестар „Јохан Штраус”, во ноември повторно ќе настапи во Скопје како дел од својата светска турнеја. „Јас и мојот оркестар сме многу радосни за повторното гостување во Скопје во склоп на нашата светска турнеја. Концертот […]

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на 65. издание на Евровизија во Ротердам, Холандија, што ќе се одржи во мај годинава. Поточно, Гарванлиев ќе пее на првата полуфинална вечер на 12 мај,  додека големото финале е закажано за 16 мај. Евровизиската песна е со наслов „YOU“, а беше промовирана на 8 март. Музиката ја напиша […]

Во пресрет на големиот концерт во загребска арена на 7 март, кој всушност претставува круна на нејзината долга кариера како реномирана пејачка, Нина Бадриќ го издаде новиот сингл „Да бирам“. Овој сингл е подарок за мојата публика , но воедно и начин да ја изразам својата голема благодарност до сите оние кои ме следат сите […]


[There are no radio stations in the database]