Автор: Р.Б.

На 37-то издание на најстариот и воедно еден од најпрестижните фестивали во Њујорк, од 15-ти до 19-ти август на „Battery Dance Festival“, учество ќе земе Скопје танцовиот театар. Свеченото отворање на годинешниот фестивал ќе се одржи во паркот „Вагнер“, покрај реката Хадсон, додека пак затворањето ќе се игра во центaрот „Шимел“, двете локации се наоѓаат […]

Татјана Брн е новото музичко име на македонската сцена која со својата прва песна „Зошто“ ( On my mind – англиска верзија) го пробива патот во музиката.  Летен хит со карипски шмек – вака може да се опише деби-синглот на младата пејачка Татјана, во кој гостуваат нашите годинашни евровизиски претставници „Ај кју“. За оваа песна е изработен и […]

Излезе видеото на песната „Матка ме вика“, која кантавторот Јаков Дренковски ја сними како поддршка на иницијативата „За чисти планини и езера“ на Радио Буба Мара. Во рамки на оваа веќе традиционална иницијатива, летово се одржаа три акции – за чистење на Водно, Матка и на Крушево, во која учествуваа волонтери, поддржувачи, планинари, помогнати од […]

Македонскиот бенд „Фикшн“ ја промовира својата нова песна, „Некој друг“. Музиката и текстот се на Виктор Захариев, а аранжманот е на целиот бенд. Свој придонес во песната имаат и Дарко Цакиќ на тапани и Симеон Ангеловски на бас гитара. Бендот е формиран во јуни 2016 година од страна на Петар Ѓуревски (вокал), Виктор Захариев (гитара, […]

По пауза од три години, откако ги воодушеви своите сограѓани во Центарот за култура, битолчанецот Исмаил Лумановски повторно се враќа во Битола со својот бенд „Њујорк џипси ол-старс“, а настапот во рамките на „Бит-фест“ е закажан за 16 август (четврток), во прекрасниот амбиент на античкиот театар Хераклеја. За талентираниот виртуоз на кларинет ова е втор […]

Колумбиецот Малума ,откако се проби на интернационалната сцена, благодарение особено на трите одлични соработки со Шакира („Chantaje“, „Trap“ и актуелната „Clandestino“), го издаде неговиот нов соло-сингл насловен „Мала миа“. Песната веројатно ќе се најде на неговиот нов албум, кој би требало да содржи повеќе теми на англиски јазик, што сигурно ќе им се допадне на неговите сè […]

Во акцијата „За чисти и зелени планини и езера“ на Радио Буба Мара, новоформираната крушевска еко-чета, во која членуваат директорот на Македонска филхармонија Виктор Илиевски, професорите Владимир Мартиновски и Бојан Гажовски, Сотир Маја и други поддржувачи на оваа иницијатива, ја распеа крушевската корија и го објави стартот на акцијата за собирање пластичен и друг ситен […]

Извонредно и супер квалитетно музичко уживање приреди виртуозот на гитара Влатко Стефановски на Античкиот театар во Охрид. Спроти празникот Илинден беше вистинско уживање да се биде на древната охридска арена да се гледа концерот на Влатко и пријателите: Биља Крстиќ од Србија, Теодоси Спасов од Бугарија, Танос Ставридис од Грција, Весна Гиновска Илкова и групата […]

Граѓаните на Сплит, но и цела Хрватска вчеравечер приредија свечено испраќање на Оливер Драгојевиќ, кој денеска во 18 часот ќе биде погребан во Вела Лука, Корчула. Славниот музичар, кој во неделата во раните утрински часови почина од рак на белите дробови, беше испратен од звукот на бродските сирени, но и со стиховите од своите најголеми […]

Една од најдолготрајните ѕвезди на поширокиот екс-ју простор, Оливер Драгоевиќ, почина утрово во сплитската болница. Ја изгуби едногодишната битка со ракот на белите дробови. Неговата кариера траеше речиси половина век. Првпат настапил на Сплитскиот фестивал на само 14-годишна возраст со песната „Балони“, а по две години почнал професионално да се занимава со музика како пејач […]


[There are no radio stations in the database]