Автор: Р.Б.

Откако 1991 влезе во Рок-ен-рол холот на славните за работата со тогашниот сопруг Ајк Тарнер, годинава Тина Тарнер, заедно со уште петмина изведувачи, по втор пат е вклучена во оваа престижна селекција. -Апсолутно сум возбудена поради влезот во Холот на славните со така угледни музичари – напиша Тина Тарнер и им се заблагодари на сите […]

Во 90-та година од животот почина пејачката ѕвезда Ѓорѓе Марјановиќ, јави РТС. Роден 1931, Марјановиќ беше врвно популарен во 60-ите, 70-ите и 80-ите години на просторот на некогашна Југославија, но и во тогашниот СССР. Првата плоча „Музика за игра“, која ја објавил 1959 година, се продала во 11 илјади примероци.  Неговите хитови: „Звиждук у 8“, […]

Игор Атанасовски – Харе ја објави новата песна „Македонска“ – широк и баладичен инструментал со препознатливи елементи од народната музичка традиција. Во изведбата на оваа музичка посвета на Македонија, освен Гуру Харе како гитарист, автор на музиката, на аранжаманот и на стиховите, учествуваат и  Александар Јовевски на кавал, Филип Димишковски на клавијатури, а снимањето и […]

Билборди со благодарност за Србија поставија македонските граѓани, кои преку здружението за македонско-српско пријателство „Спона“ се вакцинираа против ковид 19 во Врање. На денот на нивната ревакцинација викендов тие изведоа и мал перформанс во знак на благодарност, кој, меѓу другото, ја вклучи и изведбата на неизбежната „На Велигден“ на Џина Папас Џокси. Преку 200 македонски […]

Во новата песна „Патуваме и кога стоиме“ на Масимо Савиќ се пронаоѓаат сите кои утеха во овие необични времиња пронајдоа во – домот и најмилите. Песната е своевидна посвета на градот Загреб, кој во изминатиов период беше погоден од земјотрес, но во убавите стихови се препознаваат и многумина други кои во пандемиските 14 месеци прибежиште […]

Фото: Кармен Облак „Љубав не одустаје“ е новиот сингл на Данијела Мартиновиќ, хрватската поп-ѕвезда омилена во целиот регион. Промовирана со видео, снимено во пуст и речиси апокалиптичен предел, кој на свој начин ја нагласува поентата на песната, „Љубав не одустаје“ е посветена на основната придвижувачка човекова емоција и универзална сила – љубовта. -Оваа песна и […]

Данијела Мартиновиќ ја претстави својата нова песна „Ljubav ne odustaje“. Ова е прва соработка помеѓу Данијела и авторката Мира Лесиќ, чија желба беше долго време да напише песна за Данијела. Покрај Лесиќ на песната се потпишуваат Миро и Инес Прајо, како автори на текстот. „Многу е тешко да се опише за каква песна станува збор, […]

Дорис Драговиќ на денот на својот роденден им подари на своите обожаватели нова песна. „Sna’c cu se ja“ е насловот на новиот сингл на сплитската дива, на која како автори на музиката и текстот се потпишуваат  Иван и Вјекослава Хуљиќ. Со прекрасен текст и одлична модерна мелодија, а со својата позитивна и сугестивна интерпретација, Дорис […]

Македонски композитор Никола Мицевски, или „Човекот музика“ како што го нарекуваат колегите, го промовираше својот прв сингл „Круг“. Токму со овој инструментал тој го најавува својот прв албум „New Era“. -“World Fusion” музиката од секогаш била моја инспирација. Горд сум на ова дело затоа што во него е собрано целото мое музичко и животно искуство. Животот е […]

После многу години, легендарната песна на Ѓорѓе Новковиќ и Арсен Дедиќ „Храбри људи“, доби сосема ново руво, со еден нов звук, аранжман и нова душа . Вистински мал дијамант во светот на музиката, како што ја нарекуваа критичарите уште од времето кога е создадена, оваа песна во февруари годинава, доживеа своевидно реиздание, а прекрасната изведба […]


[There are no radio stations in the database]